Site Loader

Suwnica Smitha jest niezwykle znaną maszyną treningową. Wielu instruktorów korzysta z niej podczas pracy z własnymi wychowankami. Z kolei trójboiści oraz miłośnicy wolnych ciężarów – unikają jej jak ognia. Maszyna Smitha to podstawowy element zaopatrzenia siłowni. Jack LaLanne, szanowany ekspert ds. żywienia oraz fitnessu, odkrył ją w latach 50-tych, XX wieku. Nazwa pochodzi się z kolei od jej promotora, więc Rudy’ego Smith’a. Czy winno się robić cały trening na suwnicy Smitha? Jakie ćwiczenia można robić na maszynie Smitha? Jakie są wady oraz wartości tego sprzętu w treningu siłowym?

Suwnica Smitha – co to jest?

Historii Suwnicy Smitha osiąga lat pięćdziesiątych przeszłego wieku. Jej autorem był Jack Lalannea, ekspert od treningu oraz prawidłowego żywienia, jaki pragnął przedstawić coś innego w ramach zajęć ze sztangą. Tak zaistniała Suwnica Smitha – urządzenie, jakie po dziś dzień używane jest poprzez specjalistów oraz wielbicieli siłowni na całym świecie. Suwnica Smitha własną nazwę otrzymała od Rudy’ego Smitha – kolegi konstruktora maszyny, jaki ją polepszył oraz sprawił, iż możemy na niej ćwiczyć różnorodne części ciała.

Suwnica Smitha – cała sylwetka na jednej maszynie

O ile atlasy do ćwiczeń gwarantują ruch mięśni w paru strefach, suwnica Smitha skupia własną pracę na pionowym unoszeniu jak największego ciężaru. Narzędzie przypomina wieszak na sztangę, jaka jest natomiast na stałe związana z tułowiem oraz bruzdami umożliwiającymi swobodny ruch w górę czy w dół. Obarczenie modyfikujemy bezpośrednio przy pomocy żeliwnych talerzy olimpijskich, natomiast zapas miejsca i odpowiednia wielkość umożliwiają robienie przysiadu na suwnicy, wysikania lub różnorodnych rodzajów wiosłowania.

Zalety suwnicy Smitha


Zarówno samo wypychanie stóp na suwnicy, jak i też na niej dźwiganie ciężaru, ogranicza tylko możliwość popełnienia błędów groźnych. Nie ma absolutnie zagrożenia, iż ciężar opuścimy, gdyż jest on zawsze w jednej płaszczyźnie z linią unoszenia. To oczywiście umożliwia ćwiczenie techniki danego ćwiczenia, by robić je pewnie przy pomocy sztangi standardowej. Trening siłowy na suwnicy Smitha to duża możliwość wykonania treningu na zdecydowanie większym ciężarze bez asekuracji. Suwnica zapewnia wielką blokadę ruchu dzięki możliwości blokowania bezpiecznego sztangi. Umożliwia też na robienie treningu na partię każdą ciała. Sprawdza się doskonale w treningu osób z ruchliwością ograniczoną. Przykładem będą tutaj osoby podczas rehabilitacji. 

 

Ola